Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Priorytet 3: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych.
Na półkach naszej biblioteki pojawiło się już większość książek zakupionych w ramach NPRCZ 2.0.
Na zakup książek wpływ miała cała społeczność szkolna. Można było wskazywać swoje propozycje poprzez utworzoną internetową ankietę, pisanie swoich propozycji na karteczkach i wrzucanie do specjalnego słoika w bibliotece. Wykorzystano także wyniki książkowych wyborów naszych uczniów z czerwcowych Ogólnopolskich Wyborów Książek, organizowanych przez „Bibliotekę w Szkole”. Wykaz książek zaproponowanych do zakupu został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Rodziców i Samorząd Szkolny.
Zachęcamy wszystkich do wypożyczania i czytania!3Trochę inna lekcja historii - "Dziadek i niedźwiadek" Ł. Wierzbickiego
Lekcja historii w klasie 6b na podstawie książki "Dziadek i niedźwiadek" Łukasza Wierzbickiego była pełna emocji i zaangażowania. Na początku nauczyciel zachęcił uczniów do czytania, prezentując fragmenty książki, które wzbudziły ciekawość. Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy za pomocą koła fortuny, co wprowadziło element rywalizacji i integracji. Każda grupa miała za zadanie ułożyć puzzle związane z tematyką książki, co dodatkowo pobudziło ich zainteresowanie. W trakcie lekcji odbył się quiz, który sprawdził wiedzę uczniów na temat przeczytanych fragmentów. Uczniowie z entuzjazmem rywalizowali, starając się zdobyć jak najwięcej punktów dla swojej grupy. Historia niedźwiedzia Wojtka jest fascynująca i pełna niezwykłych wydarzeń. Wojtek, adoptowany przez polskich żołnierzy podczas II wojny światowej, stał się nie tylko ich towarzyszem, ale także symbolem odwagi i lojalności. Jego udział w bitwie pod Monte Cassino, gdzie pomagał przenosić amunicję, uczynił go legendą i bohaterem wojennym.
11 listopada - Pamiętamy!
8 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada. Wszyscy zebrani mogli wspólnie oddać hołd bohaterom, którzy walczyli o naszą niepodległość. Akademie tego rodzaju są niezwykle ważne, ponieważ kształtują w młodych ludziach poczucie patriotyzmu oraz budują świadomość historyczną. Dzięki nim uczniowie uczą się, jak ważne jest pamiętanie o przeszłości i docenianie wolności, którą możemy się dziś cieszyć.
W scenariuszu wykorzystano fragmenty książki Grażyny Bąkiewicz pt. "Mamy niepodległość", która została zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Gorąco zachęcamy do zapoznania się nowościami wydawniczymi w bibliotece szkolnej.
Spotkanie z pisarzem
W piątek 29 listopada uczniowie klas 5-8 mieli uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu autorskim. Naszą szkołę odwiedził Mateusz Cetnarski, pochodzący ze Stalowej Woli najmłodszy pisarz fanstasy w Polsce, który zadebiutował wydaniem pierwszej książki w wieku 15 lat! Do tej pory autor napisał 2 książki fantasy „Bright. W otchłani kłamstw” i „Bright. Upadek”, książkę motywacyjną „Feel alive” oraz „Przygody ślimaka Piotrusia” dla najmłodszych czytelników.
Młody pisarz opowiadał o początkach swojej drogi pisarskiej, motywacjach i inspiracjach do pisania, czytał fragmenty swoich książek i zachęcał do czytania, a także do rozwijania swoich pasji oraz spełniania marzeń.
Zaskakującym akcentem spotkania, entuzjastycznie przyjętym przez uczniów był taniec do utworów Michaela Jacksona. Taniec, muzyka i motoryzacja to poza książkami równie ważne pasje, które rozwija autor.
Po spotkaniu można było zakupić sobie książki z dedykacją, uzyskać autograf i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Dziękujemy panu Mateuszowi za owocne, pełne pasji, energii i zaangażowania spotkanie, które na pewno długo zostanie w naszej pamięci oraz życzymy dalszych sukcesów, oczekując na kolejną książkę.
Dziękujemy Wiktorii z klasy 5a za wykonanie oryginalnego upominku dla naszego gościa.
Zapraszamy do biblioteki, gdzie można wypożyczyć wszystkie 4 książki autora.
Zrealizowano w ramach #NPRCZ4